Maline oprati u đevđiru pa kad se ocede od vode sipati u veću šerpu.
Sipati po njima 500 g šećera i ostaviti dva tri sata da maline puste sok.
Posle tog vremena štapnim mikserom usitniti masu.
Masu procediti kroz đevđir dok ne ostanu samo koštice. Iako znam da su koštice od malina zdrave, ja ih odstranjujem jer prave zdravstveni problem jednom članu porodice. U masu povremeno sipati dve tri kašike vode da bi pasiranje bilo brže i lakše. Voda će ispariti pri kuvanju.
Da bih ubrzala proces, a i izvukla što više proceđene mase ja je u dva tri puta sipam u dvostruku gazu, skupim krajeve i uvrtanjem zavežljaja iscedim ostatak soka.
Naravno to sve radim iznad cediljke, jer može da se desi da gaza od pritiska pukne pa koštice prođu.
Proceđenu masu staviti da se kuva u početku na jaču vatru da provri pa na srednjoj vatri kuvati oko 1,5 čas. Pojaviće se pena, ja je ne skidam odmah, jer mi se čini da se sa tom prvom penom odvoji i dosta tečnosti. Penu skidam na polovini kuvanja.
Na polovini kuvanja dodam ostatak šećera, vanilin šećer i kriške dobro opranog limuna.
Džem je kuvan posle 1,5 čas što je najbolje proveriti starim načinom tj. kada se malo džema sipa na tanjirić i ostavi u frižider na desetak minuta. Ako je kuvan teško će kliziti niz tanjirić.
Dzem sipati u zagrejane teglice, dobro ih poklopcem zatvoriti i naglo okrenuti da poklopac bude dole.
Kad odstoje sat vremena okrenuti teglice u normalan polozaj.
Savet
Džem od malina je sjajnog ukusa. Od ove količine dobila sam četiri teglice od 380 g.
Hvala Vesni i Verici. Dzem je zaista ukusan, ima lepu boju i sto je najvaznije zdrav jer ja nikad ni u slatku ni u slanu zimnicu ne stavljam konzervans, vinobran i sl. hemijske dodatke.
Komentari