Papriku oprati, odstraniti ako ima trulež (samo zdrava paprika). Papriku ispeći sa obe strane, ostaviti da odstoji poklopljena u najlon kesi kako bi se lakše ljuštila.
Papriku oljuštiti, očistiti od semena, i ostaviti preko noći u rupičastom džaku da se ocedi od viška vode. Sutradan samleti na mašini za meso ili u blenderu (kako ko) šta ima.
U većem sudu sipati mlevenu papriku sa usitnjenim belim lukom. Pržiti na srednjoj vatri, uz stalno mešanje oko pola sata da ispari sok koji još ima u paprici. Dodati 400 ml maslinovog ulja i sok isceđen od jednog limuna, i opet uz mešanje drvenom varjačom.
Kuvati ajvar na srednjoj temperaturi oko 2h (sok od limuna i ulje maslinovo učiniće kompaktnu i gustu masu). Na kraju prženja ajvara posoliti morskom solju po ukusu (ja sam dodala 4 kašike supene) i vezicu svežeg peršuna usitnjenu u secka.
Ajvar sipati u čistoj ambalaži (staklene tegle) i zatvarati ih hermetičkim poklopcem. Kada se tegla napuni ajvarom zatvoriti je i okrenuti naopako. Tako zatvorene tegle naopako ostaviti da prenoće, sutradan isto tako ih preneti na hladnom mestu (može u frižideru) da stoje do upotrebe.
Marin hrono ajvar je nastao povodom hrono ishrane moje ćerke. Moja ćerka Marija je htela hrono ajvar da napravim, bez konzervansa, bez alkoholnog sirćeta. Poslužila sam se internetom, ali nije bilo konkretnog recepta za hrono ajvar. Tako da sam isprobala da napravim po svojoj recepturii uz pomoć ćerke.
Savet
Marin hrono ajvar sa dodatkom belog luka sa maslinovim uljem i soka od limuna je jako ukusan, nema razlike od običnog ajvara. Samo je puno zdraviji, pikantniji, ukusniji. Probala sam da napravim i uspela, probajte i vi. Prijatno!
Komentari