Prvo pripremamo skušu. Odmrznuti skušu, očistiti je i oprati pod mlazom hladne vode. Iseći skušama glave. U veći lonac sipati hladnu vodu, dodati sirće pa ubaciti očišćenu ribu i ostaviti da odstoji pola sata (tako će nestati ona gorčina koju skuša ima po malo). Zatim je dobro oprati pod mlazom hladne vode. Utapkati ribu kuhinjskim ubrusom da se odstrani višak vode.
Unutrašnjost ribe posoliti začinom za ribu po ukusu. Ribu staviti u odgovarajuću posudu koja će ići u frižider. Za marinadu dobro sjediniti sve sastojke (iglice ruzmarina iseckati) pa kašičicom naneti u unutrašnjost skuše, a ostatak preliti preko ribe. Poklopiti posudu i ostaviti u frižider dok se spremaju tikvice.
Aromatične tikvice: Tikvice oprati i iseći ih na krugove debljine 1cm (kora se ne ljušti). Isečene tikvice posuti kašičicom soli i staviti ih u veću cediljku da odstoje 15 minuta i da otpuste vodu. Zatim tikvice prebaciti na duple listove kuhinjskog ubrusa i dobro ih utapkati da papir upije vodu. Tikvice potom staviti u veću vanglicu, a rernu uključiti da se zagreje na 180 stepeni. Tikvice preliti sa limunovim sokom i izmešati. Zatim ih posuti iseckanim belim lukom, alevom paprikom, iseckanim peršunovim listom, italijanskom mešavinom začina (koju čini bosiljak, origano, majčina dušica, nana, estragon i žalfija) i uljem. Rukom dobro izmešati tikvice da se svako parče obavije začinima. Tikvice poređati na pleh obložen pek papirom i pecite oko 20 minuta.
Smesu za valjanje ribe staviti na veći ovalni tanjir i promešati. Izvaditi ribu iz frižidera i dobro je uvaljati sa obe strane u pripremljenu mešavinu. U veći tiganj sa nelepljivim dnom sipati ulje visine 1cm cm i staviti da se zagreje na srednjoj temperaturi. Na zagrejano ulje spustiti ribu i pržiti je sa obe strane dok ne dobije zlatno rumenu boju. Ribu sam pržila, balansirajući izmeću 6 i 7, pošto moj šporet ima jačinu ringli do 9. Vi sami odredite jačinu temperature prema svom šporetu...
Ribu poslužiti sa aromatičnim tikvicama i krompir salatom. Naravno, i uz čašu dobrog belog vina...
Komentari