Autor:
lako 4 osoba
90 min
4250
Pilav (13)

Sastojci

Finale:

  • 1 kašika iseckanog peršuna ili mirodjije

Pilav:

  • 250 g pirinča okruglog zrna
  • 500 g pilećeg belog mesa
  • 750 ml domaćeg pilećeg bujona
  • 4 kašike maslinovog ulja
  • 1 glavica crnog luka
  • 1/2 kašičice sveže mlevenog bibera
  • 2 kašičice soli

Priprema

  1. Očistiti piletinu od masnoće, pa je isprati pod hladnom vodom. U loncu zagrejati najmanje 1 litar vode, dodati piletinu i kuvati na tihoj vatri jedan sat. Može se dodati zelen za supu i par zrna bibera, a i ne mora. Izmeriti 250 g pirinča i dobro ga isprati na cediljci pod česmom. Staviti ga u činiju i preliti vodom, pa ostaviti neka stoji dok se supa bude kuvala. Procediti supu, meso odvojiti i poklopiti da se ne bi osušilo. Trebalo bi da bude 750 ml bujona, a sav višak ohladiti i zamrznuti za neku drugu priliku. Pilav (13)
  2. U većoj šerpi, na tihoj vatri, zagrejati maslinovo ulje. Dodati sitno isečen crni luk i dinstati ga malo duže nego što je uobičajeno. Dodati ocedjen pirinač. Pržiti ga kratko vreme s lukom, stalno mešajući, jer će se hvatati za dno šerpe. Naliti 750 ml bujona, posoliti i pobiberiti. Poklopiti šerpu i krčkati pirinač na tihoj vatri desetak minuta, povremeno mešajući. Ukoliko postoji potreba dodati još malo bujona ili vode. Pilav (13)
  3. Piletinu iscepkati prstima na vlakna. Dodati u šerpu s pirinčem i promešati. Probati jelo da bismo videli koliko je pirinač kuvan i da li je dovoljno slano. Ukoliko je potrebno dodati još malo bujona ili vode. Isključiti ringlu, dodati iseckan peršun, a pilav ostaviti još neko vreme na toploj ringli. Pripremiti salatu i servirati ovo ukusno i jednostavno jelo. PS. Upisala sam vreme pripreme 90 minuta, ali ako imamo već pripremljen bujon i kuvanu piletinu, vreme se skraćuje na 30 minuta. Pilav (13)
Savet

Pirinç (pirinač) je reč koju su doneli Turci na balkanske prostore, zajedno s kulturom do tada nepoznate žitarice - pirinčem. Pilav nije naše nacionalno jelo, ali kao da jeste, toliko se recept uvrežio i odomaćio :) Iz radoznalosti sam proverila način pripreme na par turskih sajtova, pa, isto je kao što je radila i moja mama a, verujem, i mnoge domaćice s našeg podneblja. Jedina razlika koju sam primetila je u tome što turske domaćice dodaju kuvane leblebije u pirinač a, bogami, i jednu kockicu šećera. Kako god, pilav je vrlo jednostavno i izdašno jelo za svako doba godine, a uz sezonsku salatu dobijamo kvalitetan i vredan obrok.

Isprobao sam

Postavite komentar

Komentari

  • Budite prvi i komentarišite!