Maramicu potopiti u mlaku vodu, da bi se lakše formirali pravilni delovi za uvijanje.
Očišćen pirinač dobro isprati, skuvati i ocediti vodu.
Skuvati šargarepu i iseći na sitne kockice.
Džigericu i srce staviti da se skuva oko 60 minuta. Dodati u vodu malo soli, bibera, suvog biljnog začina i lovorov list.
Kad se iznutrice prohlade, samleti ih u mašini za meso.
Raširiti pažljivo maramicu, odstraniti delove sa debljim naslagama sala i iseći na pravouglu parčad, da se može staviti nadev i uvijati.
Mlevenim iznutricama dodati šargarepu, pirinač i jaja, so, biber i suvi biljni začin i dobro izmešati masu.
Masu podeliti na onoliko delova, koliko ima pripremljenih parčadi maramice za rolate (imala sam 5 komada maramice).
Razvući jedno parče maramice, pa na njega staviti nadev uz dužu stranicu.
Uviti maramicu u rolat, preklapajući je sa bočnih strana, da nadev ne curi. Formiran rolat staviti u podmazanu tepsiju. Isto uraditi i sa preostalim rolatima.
Umutiti jaje viljuškom i premazati rolate. Ostaviti malo premaza za još jedno premazivanje pri kraju pečenja.
Preliti rolate sa vrlo malo ulja. Ne sipati svo ulje odjednom, možda neće ni biti potrebno da se dodaje, jer će maramica pustiti svoju masnoću.
Peći u zagrejanoj rerni oko 30 minuta na 180’C, povremeno vadeći tepsiju iz rerne i kašikom prelivati rolate masnoćom iz tepsije.
Pred kraj pečenja ponovo premazati rolate sa ostatkom umućenog jajeta, da sarmica dobije lepu glazuru i sjaj, isključiti rernu i ostaviti još par minuta da se formira korica.
Po volji poslužiti toplo ili hladno, mada se hladna sarmica lepše seče na šnite.
Dubravka, ova sarmica je fotografisana hladna, iz frižidera, pa sam i ja iznenađena kako izgleda presek, prosto je sabijen, stisnut. Nisam je fotografisala prvi dan, dok je bila sveža, tek pečena i malo prohlađena, sasvim drugačije izgleda.
Moj tata je poreklom sa Homolja i mama je pravila po receptu njegove mame, tj moje bake. Ali bude sasvim drugačija izgledom od ove. Mada kad pogledam sastojke čini mi se da je to to
Komentari