Pomorandže nakvasiti pa svaku dobro oprati oštrom stranom sunđera na koju je stavljena soda bikarbona. Za svaku pomorandžu dodavati novi sloj sode bikarbone na sunđer. Ostaviti nekoliko minuta da odstoje tako sa sodom bikarbonom, pa ih isprati. Potom napuniti dubli sud vodom (ili sudoperu) i staviti 2-3 kašike sode bikarbone. Ostaviti da stoji petnaestak minuta, pa ih isprati hladnom vodom.
Ljuštilicom za povrće ili oštrim nožem skidati narandžasti deo kore u veoma tankom sloju pazeći da što manje ima belog dela, koji ako ostane daće džemu dodatnu gorčinu. Kore kuvati u ključaloj vodi oko 5 minuta. Procediti, preliti vodom i opet kuvati oko 5 minuta od momenta ključanja. Kuvane korice procediti. Ako su krupnije usitniti ih malo nožem.
Pomorandže oljuštiti, ukloniti beli deo kore i naseći na komadiće pa usitniti u blenderu ili secku. U poslednjj turi dodati i kuvane kore i dobro ih usitniti (kore se mogu iseći nožem na tanke tračice, ali meni je ovako lakše. Izmeriti pomorandže, pa dodati upola manje šećera, (na 1,4 kg sam dodala 700 g šećera).
Dodati i sok od pola limuna i kuvati oko pola sata uz mešanje. Proveriti da li je džem gotov tako što ćete staviti malu količinu na hladnu tacnu. Ako se stegne gotov je. Ili pratite kada počne da ostaje trag u šerpi prilikom mašanja, trebalo bi da je gotov.
Ukoliko nemate limun, pred kraj kuvanja dodati veoma malo limuntusa, na vrh noža. U zagrejane tegle sipati džem, svaku zatvoriti poklopcem i okrenuti sa poklopcem na dole. Ostaviti ih tako petnaestak minuta.
Savet
Zahteva malo više truda oko skidanja korice, ali vredi. Koricu sam skinula sa malo više od pola pomorandži. Ko voli intenzivniji ukus može da oljušti sve. Od ove količine sam dobila tri male tegle džema.
Komentari