U vanglicu staviti sve tri vrste brašna, dodati suvi kvasac, pšenične mekinje, šećer, so i semenke lana. Kašikom promešati. Zatim dodati maslinovo ulje i zamesiti sa gaziranom vodom.
Testo je mekano, ali tako i treba da bude. Nauljenom rukom ga doraditi, uz minimalno dodavanje brašna (nije bitno koje brašno dodajete) i formirati ga u oblik lopte (ne čeka se da naraste).
Tepsiju, vel. 26cm, podmazati uljem. Testo staviti na sredinu podmazane tepsije i rukama ga razvlačiti (blagim pritiskanjem), da se popuni cela tepsija. Iskusne domaćice mi neće zameriti na ovom objašnjenju za formiranje pogače. To sam uradila zbog naših mladih domaćica, jer mi od mnogo njih stižu i takva pitanja.
Setimo se i mi kako smo počinjale...
Formiranu pogaču prekriti kuhinjskom krpom i ostaviti da dobro naraste (duplo, a može i više). Rernu uključiti da se zagreje na 180 stepeni.
Kada pogača naraste premazati je mešavinom suncokretovog ulja i vrele vode (1:1) i staviti je da se peče. Kada pogača porumeni (pazite, pogača ne može da dobije rumenu boju kao kada je samo čisto pšenično brašno), probati čačkalicom da li je pečena, da je ne bi prepekli.
Pečenu pogaču izvaditi iz rerne, premazati je (silikonskom četkicom) vrelom vodom, prekriti kuhinjskom krpom i ostaviti 2-3 minuta. Zatim je izvaditi iz tepsije, umotati u kuhinjsku krpu i ostaviti da se prohladi.
Prohlađenu pogaču izlomiti i poslužiti (nikako je ne seći nožem).
Komentari