U dublju vanglicu staviti pšenični griz i pšenično brašno, Dodati so, suvi kvasac i prašak za pecivo. Promešati kašikom. Ubaciti jaje i sipati prvo polovinu količine vode. Žicom za mućenje umutiti. Zatim, sipati ostatak vode i dobro žicom umutiti. Prekriti vanglicu kuhinjskom krpom i ostaviti testo da odstoji 30 minuta.
Pripremiti tiganj sa nelepljivim dnom veličine 24 cm. Testo se sipa u tiganj kutlačom, moja kutlača je bila prečnika 9 cm i zapremine od 90 ml. U tiganj sipati jednu kašičicu ulja i staviti da se zagreje na srednjoj temperaturi (kod mene je to bila 6, na skali jačine od 1-9). Na zagrejano ulje sipati na sredinu tiganja punu kutlaču testa (testo se prethodno promeša) i preko još pola kutlače. Sa dnom kutlače rasporediti testo po tiganju, poklopiti tiganj i pržiti lepinju 3 minuta. Zatim, polako špatulom, prvo samo malo podići lepinju, sipati opet malo ulja, pa pomoću špatule i ruke preokrenuti lepinju. Ponovo poklopiti i pržiti još tri minuta. Prženu lepinju prebaciti na odgovarajuću tacnu. Na isti način ispržiti i ostale lepinje.
Lepinje su jako mekane, veoma ukusne i što je jako bitno ostaju sveže i po tri dana. Ali, sigurna sam da vam neće toliko trajati...
Komentari