U pola toplog mleka sa šećerom razmutiti kvasac. Kad nadođe sipati u činiju sa brašnom, solju, jajima, ostatkom mleka, uljem, trećinom omekšalog margarina. Umesiti srednje tvrdo testo. Ostaviti 35-40 minuta da narastecpa ga istresti na pobrašnjenu površinu.
Premesiti ga pa podeliti na dva dela.
Prvi deo podeliti na 14 kuglica.
Svaku kuglicu odmah razvučemo u krug pa prešavijemo na pola.
Svaku polovinu saviti opet na pola tj. četvrtinu čije krajeve skupimo. Sve ove delove poređamo u okruglu tepsiju (26 cm) uz ivicu, na čijem dnu je peki papir. Ili na veliki pleh sa peki papirom staviti samo obruč od kalupa kao što sam ja radila.
Drugi deo testa podeliti na tri dela, dva jednaka, a treći malo veći. Prva dva razvući u pravougaonik koji opsečemo da bude ravnih ivica.
Radlom ili tockicem za pizzu zaseći sa obe strane.
Od opsečenih krajeva umesiti duguljasti valjak koji stavimo na sredinu zasečenog pravougaonika. Prebacimo zasečene delove naizmenično preko valjka. Dobijene delove stavimo u krug uz već poređane delove pogače.
Treći deo razvučemo u pravougaonik pa na jednoj strani zasečemo ivice do pola.
Stranu koja nije zasečena polalo uvijamo u rolat prema zasečenim delovima.
Dobijeni deo umotavamo u krug.
Dobiće se forma cveta.
Stavimo ovaj deo u sredinu tepsije. Naravno novčić umotan u parče folije sakrijemo u neki deo pogače.
Žumance razmutimo sa malo vode i premazemo celu pogaču. Ostavimo je da narasta 20-25 minuta i za to vreme ugrejemo rernu na 200'C.
Pre nego je stavimo da se peče prelijemo pogaču sa ostatkom margarina koji smo rastopili.
Pospemo pogaču susamom (ili drugim semenkama po želji) pa je pečemo 10 minuta na 200'C, a onda smanjimo temperaturu na 170'C i pečemo pogaču još 20-25 minuta tj. da porumeni. Pečenu malo prohladiti pa je izvaditi iz kalupa. Staviti na tacnu, umotati u krpu, pa celu tacnu staviti u najlon kesu, a preko nje staviti još jednu krpu.
Kad se pogača ohladi tj. bude topla služiti je.
Savet
Pogača je ukusna i bude meka i sutradan. Čini se da ima dosta posla jer ima dosta delova, ali nije baš tako. Brzo se delovi prave i sklapaju, a testo za njih ne mora da stoji i narasta već se odmah koristi.
Prvo da se zahvalim Bev Smith na komentaru. Nekada se zaista pravila cesnica samo od brasna, soli i vode kao obicna ravna pogaca, mada poneka domacica i danas tako pravi. Novo doba donelo je nove obicaje tj. nacine pravljenja cesnice. Sto se tice ostalih detalja mogu reci onu staru izreku da svaki kraj ima svoje obicaje. Tako sam i ja dosavsi u Srem videla i jela sasvim drugaciju cesnicu. U Vojvodini ( pa i Sremu) cesnica se pravi kao slatka pita tj. razvlace se kore, redjaju u pleh kao za baklavu, izmedju posipaju mlevenim orasima i suvim grozdjem. U neki red se stavi novcic. Kad se ispece prelije se medom i pospe orasima pa kad se ohladi sece na kocke. Svaki nacin je bogatstvo obicaja i vredan postovanja necijeg truda. Probala sam i " kafansku pogacu" tako da znam da je odlicna i zato je tako poznata i cenjena kao i kafanska bela corba. Jos jednom hvala za komentar i pricu , posebno za one koji nisu znali za taj nacin spremanja cesnice. Uvek se moze nesto novo saznati i nauciti, tome i sluze ovakva druzenja. Pozdrav.
Vredne ruke i lepa cesnica.
Volim da spremam i pratim mnoge sajtove.
Moja pokojna mama ( hercegovka) pravila je cesnicu bes kvasca, tako je ona nasledila od od starijih domacica svog vremena.
Treba biti u jednom komadu , ne iz delova( kako spremamo danas pogace na razne )cesnice??
Brasno voda so , soda bikarbon.
, Staviti vec sta se stavlja, novcic.. sir, drvce, zavisno od kraja i obicaja
Ali poenta je da “ne valja” tako je govorila, da kvasa, da celjad ne kvasaju..“ne valja” da se deli da se celjad ne bi delila...
Znaci tako kao ravna ploca bude kad se ispece i tvrda.
Mi deca je nismo voleli.Ja cesnicu spremam po receptu“Kafanska pogaca” ide kvasac, ali.. ukusna, jednostavna i slatko je pojedemo.
Da li je neko od vas cuo slicnu pricu.
Komentari