srednje
30 osoba
120 min
30
Džem i sirup od višanja
Džem i sirup od višanja
Sastojci
Džem od višanja:
- 16 kg očišćenih višanja
- 4,8 kg šećera
- 2 esice vanilin šećera
Sirup od višanja:
- 5 kg očišćenih višanja
- po potrebi šećer
- po potrebi limontus
Priprema
-
Džem od višanja: Očišćene višnje staviti u cetku 10-ak minuta, pa ih prebaciti u više odgovarajućih posuda koje će ići u frižider. Preko višanja posuti šećer (na 1 kg očišćenih višanja od koštica ide 300 g šećera) i posude ostaviti preko noći u frižider. Narednog dana višnje, zajedno sa sokom koje su pustile, prebaciti u veliku šerpu ili u dve manje (tako smo moja prija i ja uradile, kuvale smo džem iz dva puta). Posude sa višnjama staviti na šporet i kuvati ih na umerenoj temperaturi, povremeno skidati penu sa višanja. Kada višnje proključaju kuvati ih 15-ak minuta, skloniti sa šporeta i ručnim blenderom ih usitniti. Ko voli može da ostavi i malo komadića višanja, ali pošto naša i mala i velika deca ne vole te komadiće, prija je sve dobro izblendala. Vratiti ponovo na šporet i od momenta ključanja kuvati 2,5 sata.
-
U početku, od kada višnje proključaju, mešati ih povremeno, a kada počnu da se zgušnjavaju mešati ih neprekidno. Da biste proverili da li je džem kuvan, izvadite malo na tacnu i povucite kašikom po sredini. Ako ostane čist trag, da se ne sastavlja džem, onda je kuvan. Pri kraju kuvanja ubaciti vanilin šećer.
-
Tegle staviti u rernu da se sterilišu na 150 stepeni oko pola sata. Kuvani džem sipati u tegle, dobro ih zatvoriti, prekriti ćebetom i ostaviti da se potpuno ohlade.
-
Ovaj džem može da vam traje do 3 godine. Savršenog je ukusa i teksture. Idealan je za palačinke, kiflice ili da se samo namaže na hleb.
-
Sirup od višanja: Očišćene višnje prokuvati i ostaviti ih do narednog dana da se ohlade. Narednog dana višnje dobro iscediti kroz gazu. Izmeriti dobijenu tečnost i staviti je u lonac (ili šerpu), pa na 2 l tečnosti dodati 2 kg šećera i 2 kašike limontusa.
-
Staviti sirup da se kuva i skidati penu. Od momenta ključanja kuvati 5 minuta. Sipati ga u vruće, sterilisane, flaše, zatvoriti dobro, staviti pod ćebe i ostaviti da se ohladi. Može jako dugo da stoji. Uživajte u njegovom ukusu, razblažen sa običnom ili gaziranom vodom.
-
Džem i sirup je pravljen po receptu moje prije Milanke, toliko su dobri da ih preporučujem da ih isprobate.
Komentari